Autodesk

نمایش محصولات

 

اتودسک یک شرکت رایانه‌ای آمریکایی است که مشهورترین نرم‌افزارهایش جهت سه بعدی سازی و شبیه‌سازی رایانه‌ای است. ازجمله تری دی مکس، اتوکد و مایا.

Autodesk بزرگترین شرکت طراح نرم افزار اتوماسیون, با محصولات متنوع نرم افزاری در بیش از 85 کشور و 18 زبان در دنیاست. Autodesk دارای مراکزی در سوئد, اتریش, اسپانیا, آلمان, انگلستان, ژاپن, استرالیا و جمهوری چک است. دفاتر مرکزی در ساسالیتوی کالیفرنیا, چندمایل دورتر از شمال سان فرانسیسکو قرار دارد.

Autodesk در سال 1982 توسط جان واکر, برنامه نویس کامپیوتری و بنیانگذار شرکت تأسیس شد. کسی که جسی برست, مقاله نویس پی سی ویک او را به عنوان " با استعدادترین و عجیب غریب ترین شخصی که تا بحال دیده ام " توصیف کرده است. واکر نرم افزاری برای طراحی کامپیوتری به نام Autocad از مایکل ریدل و درمقابل 10 میلیون دلار حق الامتیاز  بدست آورد. سال بعد, شرکت او  Autodesk, برنامه ی Autocad را در اختیار عموم قرار داد.

با گسترش بازار کامیپوترهای شخصی و نرم افزار , Autodesk به موفقیت زود هنگامی دست یافت.

 در سال 1985, واکر Autodesk را به اندازه کافی بزرگ کرده بود تا در سال بعد مقام مدیریت شرکت را ترک کند و به علاقه اش به برنامه نویسی برسد . درنتیجه, واکر برنامه مکملی برای Autocad طراحی کرد که مخصوصاً برای صنعت ساختمان طراحی شده بود. برنامه مکمل که از طریق Autodesk به بازار آمد, به طراحان اجازه میداد تا از طریق اطلاعات موجود در طراحی هایشان , پیشنهاد قیمت و زمان بندی ساخت را ارائه دهند.

 در همین زمان , 40 هزار بسته ی Autocad برای فروش ارسال شده بود.

در تابستان سال 1987, Autodesk دومین دور سهام خود را به جریان انداخت که 5/2 میلیون سهم هرکدام به قیمت 2400 دلار را عرضه می کرد. سرمایه ی تولید شده از عرضه ی این سهام , شرکت را قادر ساخت تا بعضی از بدهی هایش را بپردازد. در سال 1988, دارایی Autodesk بر 100 میلیون دلار نقد و اوراق بهادار بالغ می شد در حالی که سود سهام 40 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته بود.

 در سال 1989, Autodesk 60 درصد سهم بازار را برای کامیپیوتر شخصی و نرم افزار طراحی خودکار, با فروشی به ارزش 117 میلیون دلار به خود اختصاص داد.

 در اوایل دهه ی 1990, رشد در Autodesk و وابستگی شرکت به Autocad , نیاز به بازسازی عملکرد شرکت را می طلبید. پنج بخش پشتیبانی جداگانه به وجود آمد و هرکدام بر پنج خط عمده ی تولید شرکت که همگی برای استفاده از Autocad طراحی شده بودند, نظارت می کردند. بعلاوه , شرکت 20 درصد از سود سهم متعارف نرم افزار ایزاکا, تولید کننده ی سیستم گرافیکی هوپس را نیز خریداری نمود. سیستم گرافیکی هوپز زمانی که با Autocad تلفیق می شد بسیار خوب عمل می کرد و منجر به محصولی می شد که کاربر به راحتی با آن کنار می آمد و  Autodesk, نرم افزار ازاکا را در آگوست 1993 به طور کامل بدست آورد.

در آوریل  1992, کارول ای. بارتز به مقام ارشد اجرائی در Autodesk منصوب گردید.

بارتز که دارای مدرک مهندسی در علوم کامیپوتری از دانشگاه واشنگتن بود و معاون سان میکروسیستم, یکی از دو زنی شد که ریاست شرکت عمده ی ایالات متحده را در صنعت عالی تکنولوژی برعهده داشت. علاوه بر وظایفش در Autodesk, بارتز از اعضای هیئت مدیره ی شرکت سیستمهای طراحی کادنس, یک شرکت ارتباطات ایرتاچ, یک شرکت به مالکیت پسیفیک تلسیز نیز می باشد.

 بارتز پس از انتصاب در Autodesk, سه هدف عمده را برای شرکت در نظر گرفت:

     تبدیل Autodesk به یک شرکت 1 میلیارد دلاری تا سال 1999

     کاهش وابستگی شرکت به Autocad به عنوان منبع اولیه ی سود

    حرکت شرکت به سوی تولیداتی که علاوه بر طراحی مبتنی بر کامپیوتر باشند.

بارتز همچنین به سازماندهی مجدد شرکت پرداخت و ساختار سنتی تری به بخش مدیریت داد و یک تیم اجرایی نیز تشکیل داد تا با مهندسی نرم افزار برای تسهیل انطباق Autocad با نیازهای عمومی کار کنند.

برای وحدت بخشیدن به تمرکز روی اتوماسیون طراحی , Autodesk سهامش را در AMIX  یک شبکه ی فروش اینترنتی و Xanadu  یک شرکت نرم افزاری پایگاه داده ها فروخت و شرکتی به نام راه حل های مهندسی میکرو را خریداری کرد که به نرم افزار شبیه سازی کامیپوتری می پرداخت. در سال 1993, Autodesk دارائی های کل شرکت وودبورن را خریداری نمود که باعث شد تکنولوژی شبیه سازی سه بعدی وودبورن به Autodesk منتقل گردد.

 همان سال حق تصرّف 5 میلیون دلار از سود فصل چهارم Autodesk در نتیجه ی اقامه ی دعوای سهامداران آن تعیین شد. شاکیان دارایی شرکت را بین 6 می 1991 و 30 ژانویه ی 1992 خریداری نموده بودند و زمانی که Autodesk کاهش 35 درصدی را در درآمدهای فصل دوم سال 1992 تجربه کرد, آنان اقامه ی دعوا کردند.

با اینکه Autodesk براین عقیده بود که اقامه ی دعوا فایده ای ندارد اما شرکت در تلاش برای عنان زدن به هزینه های اقامه ی دعوا, تسویه حسابی کرد. در سال مالی 1994, Autodesk بیش از 70 میلیون دلار برای خرید مجدد سهم مشترک جهت اجتناب از ضعفی که در نتیجه ی برنامه ریزی سهام کارمندان به وجود آمده بود, صرف کرد.

جان واکر رسماً روابطش را با Autodesk در 1994 به سود پروژه های خاص مهندسی در سوئد, قطع کرد. در همان زمان, Autodesk یک میلیون بسته ی نرم افزاری را در سرتاسر دنیا پخش نمود و Autocad اولین منبع درآمد شرکت باقی ماند. فروش Autocad و بروزرسانی Autocad 85 درصد از درآمد Autodesk در 1994 را تأمین کرد در حالیکه درآمد خالص

در هر حال, Autodesk خطوط تولیدی دیگری را نیز طراحی کرد نظیر:

 CADD عمومی.

Autocad LT.

یک برنامه ی CAD که با ویندوز سازگار است.

اتواسکچ یک برنامه ی طراحی اولیه ی دو بعدی که هم با محیط DOS و هم با ویندوز سازگار است.

شرکت همچنین برنامه ای به نام اتوسرف را براساس نسخه ی 12 Autocad و برای طراحی دو و سه بعدی طراحی کرد.

برنامه ی کارشناس تولید Autodesk , برنامه دیگری است که با نسخه ی 12 Autocad به کار می رود. Aemulus و Aemulusmf امکان جابجائی بین فایلهای Autocad و CADAM را فراهم می کنند.

استودیوی تری دی , برنامه ای با برنامه های اجرایی متنوع در زمینه ی شبیه سازی و ساخت انیمیشن های سه بعدی.

Description: http://static-dc.autodesk.net/content/dam/autodesk/www/products/nastran/images/screenshots/linear-static-large-1152x691.jpg

اتوورژن برنامه ای است که با نسخه ی 12 Autocad تعامل داشته و کاربر را قادر می سازد که طراحی های فتورئال ساکن تولید نمایند.

Autodesk به عنوان یک شرکت پیشرو در کشف امکانات بالقوه ی واقعیات, همچنین برنامه ی انیمیشن پرو, استدیوی تری دی و بسته ی طراح سایپرفضائی را نیز ارائه داده است.

محصولات Autodesk حاوی برنامه های اجرایی در زمینه های بسیار متنوع شامل معماری , مهندسی , ساختمان سازی , سیستمهای اطلاعات جغرافیایی , طراحی مکانیکی و ویدئوگرافی است. از بین مشتریان عمده ی Autodesk, می توان شرکتهای چورون, کوهلر, سونی پیکچرز و شرکت تلفن و تلگراف ژاپنی به نام نیپون را نام برد.

چورون از بسته ی تلفیقی نسخه ی 12 Autocad و نرم افزار ADE و برنامه ی سیستم اطلاعات زمین شناختی Autodesk استفاده کرد تا زمینها و املاک اجاره ای را روی زمین و دور از دریا, نظارت نماید.

کوهلر از Autocad , اتوسرف و اتومیل برای طراحی لوله کشی بخشهای ساختمانی نظیر وان حمام, توالت و سینکها استفاده کرد.

سونی پیکچرز از استودیوی تریدی برای ترسیم زوایای دوربین قبل از فیلمبرداری عملی استفاده کرد. بعلاوه Autodesk یک قرارداد 550 میلیون دلاری با فرماندهی مهندسی تسلیحات دریایی جهت تأمین برنامه ی CAD 2 دارد.

Autodesk به همکاری خود با تأمین کنندگان سایر نرم افزارها نیز همکاری داشته و با آنان اتحادیه تشکیل می دهد تا شرکتهای عضو برنامه ها را تولید نمایند و درعین حال آزادی عمل خود را نیز حفظ کنند. در سال 1993, Autodesk ابزاری برای استفاده از نسخه ی 12 Autocad روی سیستم عامل IBM OS/22.0 طراحی کرد و سال بعد همکاری با شرکت ابزارهای Xaos را اعلام کرد. هدف از این کار, تولید نرم افزار پردازش تصویر بود که با نسخه ی 3 استودیو تری دی Autodesk سازگاری داشته باشد. Autodesk همچنین پخش اتواسکچ2 برای ویندوز مایکروسافت را اعلام نمود.

سایر سرمایه گذاری های مشترک حاوی توافق با مایکروسافت برای طراحی برنامه های CAD سازگار با مایکروسافت بودند تا با مایکروسافت آفیس تلفیق شوند. شکل گیری توافق نامه ی شوارایی با شرکت مشاوره ای UGC, شرکتی که درباره ی بازار سیستم اطلاعات زمین شناختی اطلاعات خوبی دارد. و یک توافق نامه با شرکت سیلیکون گرافیک تا مشترکاً برنامه ای را طراحی و پخش نمایند که ویژگی طراحی نسخه ی 3 استودیو تری دی Autodesk را با برنامه ی سیلیکون گرافیک تلفیق نموده و همچنین نسخه ای از برنامه ی اتوویژن شرکت Autodesk را که با برنامه ی سیلیکون گرافیک سازگار است, طراحی نماید.

 در سال 1994, Autodesk حدود 750 مرکز آموزشی در سطح دنیا با هدف آموزش کاربران در زمینه ی برنامه های اجرایی Autocad و سایر نرم افزارهای Autodesk به مرحله ی اجرا درآورد. Autodesk به شبکه ای از فروشندگان, پخش کنندگان و فروش مستقیم برای پخش محصولاتش وابسته است و سیستمی از همکاری با طراحان نرم افزاری ثالث را نیز به کار می گیرد. این سیستم که سیستم توسعه ی Autocad یا ADS نامیده می شود در سال 1990جهت تشویق طراحان مستقل نرم افزار برای ایجاد برنامه های ضمیمه برای محصولات Autodesk و برنامه های اجرایی جدید برای تکنولوژیهای Autodesk, طرح ریزی شد.

در سال 1994 بیش از 2 هزار طراح مستقل برای طراحی سیستمهای ویژه که از برنامه های Autodesk استفاده کنند, کار می کردند

در اواسط دهه ی 1990, Autodesk هیچگونه دارایی غیرمنقول نداشت. تمامی تجهییزات مدیریتی, طراحی محصول, بازاریابی و فعالیتهای تولید در سرتاسر ایالات متحده, اروپا و آسیا- شامل تجهییزات در نوفل شاتل و سوئد که در سال 1993 باهزینه ی 1.4 میلیون دلار به منظور تمرکز بر روی محصول اروپائی Autodesk گشایش یافته بود- به اجاره داده شده بودند. با اینکه Autodesk مالک بسیاری از تجهیزات استفاده شده در کارش بود, حقوق معنوی شرکت و شبکه ی برنامه نویسی و استعداد تجاری به عنوان دارایی های عمده ی آن محسوب می گردید.

Autodesk نظیر بسیاری از شرکتهای نرم افزاری دیگر, تحت تأثیر بهره برداری غرمجاز در اوایل دهه ی 1990 قرار گرفت. برای رویارویی با این مسئله, Autodesk گروههایی را با شرکتهایی که تکنولوژی بالایی دارند متحد کرده است تا سازمانهای منطقه ای مختلفی تشکیل دهند شامل اتحادیه ی کانادایی علیه سرقت نرم افزار (CAAST) و اتحادیه ی تجارت نرم افزار (BSA). شرکت دعوای حقوقی را جهت حمایت از قانون کپی رایت اینشرکت اقامه کرده است که شامل دعوای حقوقی سال 1994 علیه شرکت کادسیس می باشد. نتیجه ی این دعوا 100 هزار دلار غرامت به نفع Autodesk در 23 می سال 1994 بود.

با تغییر تکنولوژی در صنعت نرم افزار کامپیوتر, Autodesk همچنان منعطف باقی مانده و امیدوار است که تکنولوژیها و امکانات تجاری جدیدی را ابداع نماید تا رتبه ی خود را بین شرکتهای نرم افزاری پیشرو, حفظ کند. توسعه ی Autodesk به صورت یک مالتی مدیا همراه با نیازهای بازار برای ابداعات نو در این زمینه, پیش می رود.