Adobe

نمایش محصولات

ادوبی (به انگلیسی: Adobe Systems) یک شرکت آمریکایی سازنده نرم‌افزارهای کامپیوتری است. عمده فعالیت این شرکت در تولید نرم‌افزارهای طراحی و گرافیک است. ساختمان این شرکت در کالیفرنیا قرار دارد.

تاریخچه

شرکت ادوبی در ۲۸ فوریه ۱۹۸۲ میلادی در مانتین ویو کالیفرنیا توسط چارلز گسچه و جان وارناک که هر دو کارمندان زیراکس پارک بودند، تاسیس شد.

خرید ماکرومدیا

شرکت ادوبی در سال ۲۰۰۵ مالکیت رقیب همیشگی خود یعنی ماکرومدیا را از آن خود کرد و در این هنگام درآمد آن بیش از ۱٫۹۶۶ میلیارد دلار بوده‌است.

محصولات

در سال ۱۹۸۹ معروف ترین نرم‌افزار ادوبی یعنی فتوشاپ پا به عرصه وجود گذاشت. درسال ۱۹۹۱ ادوبی پریمیر معرفی شد. البته نسخه حرفه ای آن در سال ۲۰۰۳ ارائه شد. درسال ۱۹۹۳ ادوبی فرمت پی دی اف (سند قابل حمل) را خلق و نرم‌افزار ادوبی اکروبات و ادوبی ریدر را معرفی نمود. در سالل ۱۹۹۴ ادوبی افتر افکت معرفی شد که فرمت تیف (به انگلیسی: TIFF) نیز به همراه آن ارائه شد. در سال ۱۹۹۴ ادوبی پیج میکر معرفی شد که بعدها با پروژه دریم ویور که از خرید ماکرومدیا تصیب ادوبی شده بود، ادغام شد. در سال ۱۹۹۹ ادوبی این کاپی معرفی شد. در سال ۲۰۰۵ ادوبی مالک فلش، دریم ویور و کود فوژن ماکرومدیا نیز شد.

ایده ی تاسیس شرکت به سال 1970، هنگامی که این دو تن در بخش تحقیق شرکت زیراکس (Xerox) مشقول تحقیق در مورد طراحی یک سیستم گرافیک و چاپ که بدون نیاز به سخت افزاری خاص کارایی چاپ متون را داشته باشد ، می گردد.

در سال 1982 ان ها فرض ساده ای کردند:"چگونه میتوان یک متن و یا یک تصویر را از صفحه رایانه به صورت دقیق  و زیبا به پرینت ترجمه و تبدیل کرد؟".یک سال پس از طرح این سوال ، تکنولوژی Adobe postcript برای چاپ تصویر و متن از کامپیوتر بر روی کاغذ به بازار امد.این برای اولین بار بود که یک فایل کامپیوتری با هر فرمت و نوع تصویر و متنی ، دقیقا مشابه انچه که روی صفحه ی رایانه می اید ، بر کاغذ چاپمی شد.Adobe postscript هم اکنون نیز به عنوان هسته ی اصلی چاپگر های امروزی به کار می رود.به دنبال این موفقیت شرکت ادوبی نرم افزارهای گرافیکی Adobe illustrator  و Adobe photoshop را روانه ی بازار کرد. نرم افزار فتوشاپ ، با اولین نسخه ی سازگار با محیط ویندوز (نسخه 2.5)، در نوامبر سال 1992 ،عرض اندام نمود;اما شهرت و موفقیت خود را با نسخه Adob photoshop7 که در مارس سال 2002(1381 شمسی) به بازار امده بود،تجربه نمود که پس از چندی ، نسخه کامل تراین نرم افزار برای تطابق و سازگاری با زبان های خاورمیانه با نام Adobe photoshop 7 Me (middle eastern) با قابلیت تایپ زبان فارسی(عربی)،به بازار امد.

در حدود یک سال بعد، نسخه 8 نرم افزار با امکانات و ویژگی های جدیدی چون ابزارهای نوردهی پیشرفته تر، فیلتر های تکمیلی، راهنماهای هوشمند، هیستوگرام بهبود یافته و از همه مهم تر، توانایی پردازش فایل های بزرگ تر از 2 گیگابایت با نام تجاری Adobe photoshop cs (که cs مخفف کلمه creative suite است) ورود خود را به بازار اعلام کرد و به دنبال ان نسخه های نسبتا بهبود یافته CS2 وCS3 یکی پس از دیگری در دستان گرافیست ها جای گرفت.

نیاز برخی از کاربران گرافیک به امکانات تکمیلی در حوزه اشکال سه بعدی، امکانات ویدیویی، انیمیشین، بهبود کارایی، چند ابزار و دستورات تنظیمی و صد البته ، سیاست ها و رقابت های تجاری!، منجر به تکاپوی شرکت Adobe برای معرفی نسخه های CS4 و CS5 به بازار شد.اما عدم تغییر محسوس در ساختار و اساس نرم افزار،دستورات، و تظیمات، فضای کار، فیلترها و... از یک سو و نیازمند بودن اجرای برخی امکانات نسخه های جدید تر به فعال کردن و احیانا تهیه گرافیک Open GL(Open Graphic Library) و مهم تر از همه، عدم سردرگمی کاربران در امد.

دیگر محصولات ادوبی

بیشتر کاربران رایانه نام شرکت ادوبی را که در حال حاظر حدود 6794 کارمند در سراسر دنیا دارد و در سه ماه منتهی به سال 2008 حدود 911.2 میلیون دلار گردش مالی داشته است! را به خاطر کار با نرم افزار Adobe Acrobat محصول 1993 و نام  PDF(Portable Document Format) می شناسد تا جایی که مطابق با جستجوی سایت Google در سال 2007 حدود 250 میلیون فایل PDF در منابع اطلاعاتی و رسانه ای متصل به اینترنت وجود داشته است.

این نوع فایل به طور قابل توجهی در منابع دانشگاهی و تحقیقاتی کاربرد دارد و دقیق ترین سند دیجیتال فایل های کامپیوتری است و می تواند     داده های موجود در یک فایل کامپیوتری را بدون کمترین تغییر در چینش و قرار گیری و کیفیت اطلاعات به رایانه ها و سیستم های اطلاعاتی دیگر منتقل نماید.این محصول براساس تکنولوژی اولیه Post script (محصول اولیه شرکت Adobe) پایه گذاری شده است. امروزه بیشترفایل متون دانشگاهی و مجلات علمی پژوهشی و نیز فایلها ی پیش نصب بیش از 10 کشور بزرگ ساخت رایانه با این فرمت ارائه می شوند. نرم افزارهایی که قابلیت خواندن این متون را دارند (Adobe Reader) امروزه به 26 زبان ارایه شده است.